SAP Nedir ve İşyerinde Neden Önemlidir?

image
image
image

SAP Nedir ve İşyerinde Neden Önemlidir?

SAP Nedir ve İşyerinde Neden Önemlidir?


SAP becerilerini geliştirmek, işlerinde bu yazılımı kullanan bir şirketteki bir sonraki pozisyonunuza hazırlanmanıza yardımcı olabilir. SAP'yi sektörünüzle ilgili olarak nasıl kullanacağınızı anlamak, yeni bir iş bulmanıza veya bir liderlik rolüne terfi etmenize yardımcı olabilir.

Bu yazımızda SAP'nin ne olduğunu, şirketlerin neden kullandığını, SAP becerilerinizi nasıl artırabileceğinizi ve iş yerlerinde SAP'nin nasıl kullanıldığını ele alıyoruz.


SAP nedir?


SAP veya Sistem Uygulamaları ve Ürünleri, yaygın olarak kullanılan bir kurumsal kaynak planlama (ERP) yazılımıdır. SAP, şirketteki her çalışan için daha iyi bir çalışma ortamı yaratmak için her departmanın ortak verilere erişmesini ve bunları paylaşmasını sağlayan, işletmeler için merkezi bir sistem oluşturur. SAP, piyasada en çok kullanılan ERP yazılımıdır ve iş yönetiminin neredeyse her yönünü kapsayan yüzlerce tam entegre modül içerir.


ERP nedir?


ERP olarak bilinen kurumsal kaynak planlaması, işletmelerin birincil iş fonksiyonlarını tek bir yerden yönetmelerini sağlayan bir yazılım uygulama sistemidir. Satış, pazarlama, satın alma, insan kaynakları ve diğer departmanlar, bir ERP aracılığıyla birbirleriyle iletişim kurma ve planlama yeteneğine sahiptir. SAP, ERP şemsiyesi altına giren bir yazılım çözümüdür.


SAP ne yapar ve neden önemlidir?


SAP, bir işletmedeki tüm işlevlerden verileri tek bir platformda toplar ve işler. SAP, her departmanın birbiriyle kolayca iletişim kurmasını sağladığı için birçok işletme için gereklidir. Herhangi bir kuruluşun başarısı, işlevleri arasında etkin iletişim ve veri alışverişine dayanır ve SAP, bu çabaları desteklemenin etkili bir yoludur.


SAP becerileri nelerdir?


Kurumsal kaynak planlama yazılımı kullanan şirketlere başvuruyorsanız, SAP becerilerini geliştirmek sizi rekabetçi bir aday haline getirebilir. SAP ile deneyim ve yeterlilik, bazı roller için bir gereklilik bile olabilir. İşte birkaç yaygın SAP becerisi:

İşlemleri kullanma İşlemleri kullanabilmek ve SAP yazılımına veri girebilmek, satışları yönetebilmenizi gerektiren bir işe başvururken size avantaj sağlayabilir.

Raporlama Raporların nasıl yürütüleceğini anlamak, sizin, yöneticinizin veya başka bir departmanın ihtiyaç duyabileceği verileri sağlayabilir.

Muhasebe SAP yazılımındaki muhasebe modüllerini nasıl kullanacağınızı bilmek size bir finans veya muhasebe işinde avantaj sağlayabileceği gibi, bir şirketin muhasebe bölümünde çalışan herhangi bir çalışan için de faydalı olabilir.

İşe Alma SAP yazılımının işe alma modüllerini anlamak, insan kaynakları uzmanlarının başvuru sahiplerini ve potansiyel çalışanları daha iyi yönetmesine yardımcı olabilir.

Yönetim SAP içinde müşteri yönetimi, proje yönetimi, depo yönetimi, nakliye yönetimi ve envanter yönetimi dahil olmak üzere çeşitli yönetim modülleri bulunmaktadır. Yönetim sistemlerinde beceri kazanmak, bir yönetim pozisyonuna başvururken size avantaj sağlayabilir.

İletişim SAP yazılımının en önemli yönlerinden biri, bir şirketin sorunsuz çalışmasını sağlamak için diğer departmanlarla iletişim kurma yeteneğidir. SAP yazılımını kullanan departmanlar arasındaki iletişim anlayışınızı bir işe alım görevlisine veya görüşmeciye gösterebilmek, herhangi bir işte diğer başvuru sahiplerine göre size avantaj sağlayabilir.