Microsoft Yeni 2022 Lisansı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

  • Anasayfa
  • Blog
  • Microsoft Yeni 2022 Lisansı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey
image
image
image

Microsoft Yeni 2022 Lisansı Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Microsoft Yeni Ticaret Deneyimi: Daha Kolay Tam Yığın Yönetimi için Gelişen Lisans

 

2022'de Microsoft, abonelik lisansını yeni ticaret deneyimi aracılığıyla kuruluşlara satacak. Microsoft 365 ve Dynamics 365 daha önce kullanıcı başına lisans olarak satıldı, ancak şimdi lisans başına satıyorlar. Bilgisayar başına lisans, tek bir kullanıcıya lisansları sınırsız cihazda kullanma yetkisi verir. Azure abonelikleri de değişti, böylece hepsi tek bir plan altında toplandı. Eski abonelik modeli kapsamındaki Azure aboneliklerinin yeni Azure Planına geçiş yapması gerekecek.

 

Lisans Başına Abonelik Lisans Değişiklikleri Bölüm 1: Bulut Çözümü Sağlayıcısı (CSP) Destek ve Yeni Ticaret Deneyimi için Doğrudan İş Ortakları

 

Microsoft, abonelik tekliflerini son birkaç yılda CSP iş ortakları aracılığıyla abonelik satarak büyüttü. İki tür CSP İş Ortağı vardır, dolaylı iş ortağı ve doğrudan iş ortağı. Dolaylı bir ortak, lisanslarını bir distribütörden satın alır ve ardından bunları müşteriye yeniden satar. Doğrudan bir iş ortağı veya Katman 1 CSP, ek sertifikaları geçmeli ve Microsoft'tan birinci sınıf destek için ödeme yapmalıdır. TechHouse, ABD'de bulunan birkaç doğrudan CSP ortağından biridir. Bu neden önemli? Microsoft, gelecek yılın başlarında abonelik satın almanın yeni bir yolu olan “Yeni Ticaret Deneyimi”ni piyasaya sürüyor. (KKD)“. NCE ile, o abonelikte birinci sınıf destek alabilmek için aboneliğinizin CSP iş ortağınız aracılığıyla olması gerekir. Premier Destek satın almak için yalnızca Tier 1 Doğrudan CSP iş ortakları gerekir.

 

Koltuk Başına Abonelik Lisans Değişiklikleri Bölüm 2: Yıllık Sözleşmelerin ve Yeni Ticaret Deneyiminin Uygulanması

 

NCE artık kullanıcıların yıllık sözleşmelerdeki miktarları azaltmalarına izin vermeyecek. Ödemeler aylık olsa bile tüm abonelikler artık yıllık olacaktır. Bugün müşteriler, yıllık sözleşme sırasında abonelik sayısını azaltabilir. Ancak Yeni Ticaret Deneyimi ile bu artık bir seçenek olmayacak. Müşteri, bir yıl boyunca bu miktarı taahhüt ediyor. Microsoft, aylık bazda yeni abonelikler sunacak, ancak Microsoft bu esneklik için %20 ek ücret alıyor. Genel maliyeti düşürmeye yardımcı olmak için müşteriler, yıllık ve aylık lisansların bir karışımını seçebilir.

 

Koltuk Başına Abonelikler Lisans Değişiklikleri Bölüm 3: Hala Bazı Sorular Var

 

Microsoft, yıllık bir anlaşma sırasında iş ortakları arasında geçiş yapmanın nasıl ele alınacağını bulmaya çalışıyor. Geçiş yapıp yapamayacağınız veya yıllık yenilemenin değişmesini beklemeniz gerekip gerekmediği belirsizdir.

 

Microsoft ile olan mevcut sözleşmeniz 1 Mart'tan sonra sona ererse, askıya almaya ve herhangi bir ceza ödemeden ayarlama yapmaya devam edebilir misiniz, yoksa tüm yıl için NCE'ye geçişte ödeme yapmak zorunda mısınız? Aboneliğin bitiş tarihine kadar herhangi bir ceza ödemeden değiştirmeye devam edeceğinizi düşünüyoruz, ancak henüz kesin olarak duymadık. Microsoft ile daha geçen hafta görüştük ve son duyurular ve değişiklikler konusunda güncel kalmaya devam edeceğiz. NCE deneyimi hakkında herhangi bir sorunuz varsa, endişelerinizi bize e-posta ile gönderin veya bize ulaşın sayfamızdaki formu kullanarak gönderin. Planlamanız için size cevapları zamanında almak için çalışacağız.

 

Microsoft Kalıcı Lisans Değişiklikleri

 

Microsoft, kalıcı lisans sunma şeklini değiştirdi. 31/12/2021 tarihinden itibaren, kalıcı lisans satın almanın tek yolu bir Microsoft Bulut Çözümü Sağlayıcısı (CSP) iş ortağı aracılığıyla olacaktır. CSP kanalı artık abonelik ve kalıcı lisans satın almak için merkezi konumdur. Halihazırda Yazılım Güvencesi ile Açık Lisans anlaşmalarınız (yükseltme hakları) varsa, bunları 12/31/2021 tarihinden sonra yenileyemeyeceksiniz. 12/31/2021 tarihinden sonra da yeni Açık Lisans anlaşması yapılmayacaktır. O zaman, mevcut sürüme erişmek için abonelik lisansları satın alabilirsiniz. Kalıcı lisansları süresiz olarak kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak 2022'de mevcut sözleşmeleri yenileyemeyecek veya yenilerini satın alamayacaksınız.

 

Kalıcı lisans, yazılımı herhangi bir süre sınırlaması olmaksızın kullanmanıza olanak tanıyan tek seferlik bir satın alma işlemidir. Kullanmak için bir lisans olmasına rağmen, insanlar genellikle bunu yazılımın sahibi olarak düşünürler. Masaüstünüzde Windows 7 veya Windows 8 kullanıyorsanız, bunun nedeni büyük olasılıkla o yazılım için kalıcı bir lisansınız olmasıdır. Kalıcı lisanslamanın olumlu bir etkisi, gelecekte sizin için çalışmaya devam eden tek seferlik bir satın alma olmasıydı. Yükseltme satın almamış olsanız bile, Microsoft'un ürünün kullanım ömrü boyunca (genellikle on yıl) "güvenlik yamaları" sunmaya devam edeceğine güvenebilirsiniz.

 

2022'de Microsoft Lisans Değişiklikleri için Zaman Çizelgesi

 

1 Ocak 2022 – Yeni Ticaret Deneyimi için Genel Kullanılabilirlik

1 Mart 2022 – Office 365 ve Microsoft 365 fiyat artışları yürürlüğe giriyor​

10 Mart 2022 – Müşteri için tüm yeni lisanslar NCE (Yeni Ticaret Deneyimi) aracılığıyla yapılma

31 Mart 2022 – Yıllık sözleşmeler için indirimli fiyatlandırma sona eriyor​

30 Haziran 2022 – Mevcut platformdaki abonelikleri yenileme yeteneğinin sonu​

30 Haziran 2022 – Aylık dönem indirimi sona ermesi

1 Temmuz 2022 – Eski abonelikler artık yenilenememesi