İhtiyaçlarınızı Belirleyecek 5 Veri Depolama Sorusu

  • Anasayfa
  • Blog
  • İhtiyaçlarınızı Belirleyecek 5 Veri Depolama Sorusu
image
image
image

İhtiyaçlarınızı Belirleyecek 5 Veri Depolama Sorusu

Depolama konuşması karmaşık olabilir ve en zor kısım nereden başlayacağını bilmek olabilir. Eğitimli kalmak ve mevcut teknolojileri iş konularıyla nasıl uyumlu hale getireceğini anlayan profesyonellerle çalışmak çok önemlidir. Daha fazla depolama için piyasadayken kendinize sormanız gereken bazı sorular:


1. Kapasite İhtiyaçlarınız Nelerdir?

Şu anda kullandığınız depolama miktarını anlamanız ve ileride ne kadar ihtiyacınız olacağını tahmin etmeniz gerekir, böylece satın alma işleminizden hemen sonra bir alan eşiğine ulaşmazsınız. Daha hızlı flash tabanlı depolamanın geleneksel dönen disk sürücülerden daha anlamlı olup olmadığını belirlemek için veri verimliliği ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Sıkıştırma ve veri tekilleştirme (tekilleştirme), veri kümeniz destekliyorsa çok fazla tasarruf sağlayabilir. Ne tür verilere sahip olduğunuzu ve sıkıştırma ve/veya tekilleştirmenin önemli depolama tasarrufu sağlayıp sağlamayacağını değerlendirdiğinizden emin olun. 


2. Performans Gereksinimleriniz Nelerdir?

Son kullanıcılarınızın iş görevlerini yerine getirirken verimli olmaları için ne kadar hızlı performans göstermeniz gerektiğini düşünmelisiniz.


İşletmeniz büyük bir veritabanı kullanıyor ve ona güveniyor mu? Kaç tane ve hangi uygulamaları kullanıyorsunuz? Doğru türde disk teknolojisi satın alırsanız, bir veritabanı bileşeni veya depolamaya bağlı diğer uygulamalar içeren yazılımın kullanılması optimize edilebilir.


Loffler, kapasite ihtiyaçlarını ve performans gereksinimlerini sizin için değerlendirebilir. Bugün bir ağ değerlendirmesi planlayın.


3. Yedeklemeleri Nasıl Ele Alacaksınız?

Tüm verilerinizi masanızın altındaki tek bir harici sabit sürücüde depolamak akıllıca değil. Bir fırtına, yangın veya soygun işinizi mahvedebilir. Standart öneri, verilerinizin birden çok kopyasına sahip olmanızdır. Örneğin, tipik bir yedekleme stratejisi şunları içerir:


Depolama alanınızda çalışan anlık görüntüler

Ayrı bir depolama aygıtında hem dosya düzeyinde hem de görüntü düzeyinde yerel yedekleme

Hem dosyaların hem de görüntünün site dışı bir yedeği. Site dışı yedeklemeleri desteklemek için, yedekleme trafiğinizi destekleyecek bir İnternet veya WAN bağlantınızın olması gerekir. Tipik olarak, verilerinizin tam yedeklemesini 24 saat içinde tamamlamak için yeterli bant genişliğine sahip olmak istersiniz.

Ayrıca, verilerinizi belirli bir zamanda kurtarmanız gerektiğinde veya gerektiğinde verilerinizin birden fazla kopyasına sahip olmak çok önemlidir.

Ayrıca işiniz için ideal kurtarma noktalarını ve kurtarma sürelerini de belirtmek isteyeceksiniz:


RPO (Kurtarma Noktası Hedefi), kurtarılan verilere ne kadar geriye ihtiyacınız olduğunu belirler. Bir hafta öncesinden geri yüklenen verilere mi yoksa bir saat öncesinden geri yüklenen verilere mi ihtiyacınız var?

 

RTO (Kurtarma Süresi Hedefi), bilgilerin kurtarılması için geçen süredir. Bir saat öncesine ait verileri geri yükleyebilirsiniz, ancak elde edilmesi iki hafta sürerse, bu kabul edilebilir mi? Muhtemelen değil.


Şirketiniz için ideal RPO ve RTO'yu belirleyebilirsiniz, ancak bunun için işletme sahibinizin veya paydaşlarınızın neye tahammül ettiğini bilmek gerekir. Sahiplik/paydaş girdisi ve dokümantasyon eksikliği, yeterli bir İş Kurtarma Planının en çok gözden kaçan kısmıdır. Bir fidye yazılımı saldırısı alırsanız ve doğru araçlara sahipseniz, virüslü bir sunucuyu atabilir ve dakikalar içinde bir yedekteki verileri kurtarabilirsiniz. Sonra tekrar, zaman çerçevesi ne kadar darsa, yedekleme çözümleri o kadar pahalı hale gelir.


4. Mevcut IT Altyapınız Neye benziyor?

Mevcut sunucularınız kaç yaşında? Yenilerse, mevcut ana bilgisayarlarınızdaki depolamayı yükseltmeniz gerekebilir. Alternatif olarak, sunucularınız beş yaşındaysa, tüm altyapınızı yenilemek için hiper birleşik gibi basitleştirilmiş bir ortama bakmak isteyebilirsiniz.


Şirketinizde kaç IT uzmanı istihdam ediliyor? Daha büyük şirketlerde genellikle ağ oluşturma, depolama, uygulama geliştirme, sunucular vb. alanlarda derin bilgiye sahip IT uzmanlarından oluşan ekipler bulunur. Ancak küçük veya orta ölçekli bir şirkette IT kaynakları, geniş ancak daha sığ bilgi birikimine sahip birçok şapka giyebilir. İşte bu noktada sunucu, depolama ve ağ iletişimini tek bir alanda birleştiren bir bulut veya hiper birleşik çözüm iyi bir seçenek olabilir. Ancak ekibiniz geleneksel üç katmanlı çözümlerin nasıl yönetileceğini zaten biliyorsa, basitleştirme o kadar önemli olmayabilir.


5. Dahili Olarak Depolama Yükseltmesini Nasıl Satacaksınız?

Hiper birleşik ve/veya bulut veri depolama çözümleri ilk bakışta pahalı görünebilir, ancak uzun vadede size para kazandırabilecek kullandıkça öde seçenekleri sunarlar.


Bu basitleştirilmiş depolama seçenekleri, daha fazla sistemin daha az kişi tarafından izlenmesine de olanak tanır. Sekiz kişiden dört kişilik bir IT ekibi alırsanız, artık o kadar pahalı değil. Bu konsept, birçok IT yöneticisinin basitleştirmeden korkmasına neden olur, ancak potansiyel kaynak tasarrufları, basit maliyet tasarrufu terimleriyle bir işletme sahibine hiper birleşik veya bulut çözümlerini haklı çıkarabilir. Ayrıca, kalifiye (ve yüksek oranda telafi edilmiş) sistem yönetimi uzmanlığının işe alınmasının sürekli "kazasını" da hafifletebilir.


Teknoloji her zaman değişiyor ve her şirket için tek tip bir çözüm yok. Üç yıl önce yürürlükte olan önde gelen depolama markaları önemli ölçüde değişti. Ve üç yıl sonra, günümüzün popüler logoları geleneksel logolar tarafından emilebilir veya tamamen ortadan kalkabilir.


Sektördeki değişikliklerle güncel kalın. Bugünün trendlerini bilmeyi meslek edinen profesyonellere danışmak uzun vadede faydalı olabilir.