Firewall Nedir? Ne işe yarar?

image
image
image

Firewall Nedir? Ne işe yarar?

Firewall, bilgisayar sistemlerinizi ve şirket ağınızı korumak için üretilen bir güvenlik duvarı sistemidir. Firewall cihazları ise, bu yazılımları ona uygun çeşitli donanımlarla birleştirilerek üretilmesiyle ortaya çıkmış olan fiziksel ürünlerdir. Firewall kelimesinin Türkçedeki anlamı ise, “güvenlik duvarı” olarak tanımlanır.

Firewall sistemleri yani güvenlik duvarları, gelen ve giden tüm ağ trafiğini  kontrol eder ve bazı filtrelerden geçirerek, ağ trafiği içinde bulunan zararlı eylemleri durdurmayı amaçlar. Bu sayede de ağ güvenliği sağlanır.


Firewall ya da güvenlik duvarı olarak bilinen bu program, en temel tanımı ile bilgisayarlar için üretilen güvenlik sistemlerini ifade eder. Firewall ya da güvenlik duvarı olarak da bilinen cihazları ise bu yazılımları uygun donanımlarla birleştirerek onları uyumlu bir hale getirmeye çalışır. Güvenlik duvarının en önemli görevi, ağ üzerinden gelen paketlerin daha önce tanımlanmış kurallar çerçevesinde ulaşması gereken yerlere gidip gitmeyeceğine karar vermesidir.

Güvenlik duvarı, tanımlı kurallara uyan paketlerin geçişine izin verir fakat mevcut kurallara uymayan paketlerin geçişini engeller. Bu sayede de yüksek oranda koruma sağlar. Genellikle güvenlik duvarının basit versiyonları daha çok bireysel müşterilerin kullanımına sunulurken daha komplike ve sistemli versiyonları ise, büyük şirketler ve işletmeler için geliştirilir.

Firewall, kullandığınız ağı güvenilmeyen özellikle de internet gibi dış ağlar üzerinden gelebilecek çeşitli zararlı saldırılara ve trafiğe karşı korumayı amaçlar. 25 yılı aşkın süredir büyük şirketler tarafından firewall cihazları kullanılıyor. Günümüzde bu cihazlar fabrikalar, hastaneler, dükkanlar, kafeler ve benzeri küçük işletmelerde de sıkça kullanılıyor.

Güvenlik duvarı, ağınızda korumayı sağlarken üzerinde önceden belirlenmiş olan kuralları işleyerek internet trafiğinizi denetler. Firewall, güvenlik politikanıza aykırı olan bir ağ trafiği tespit ederse bunların ağınıza erişmesine engel olur. Aynı zamanda güvenli bir katman sağlayarak internet akışındaki trafiği bloke eder. Firewall cihazlarını evinizi 7/24 korumakla görevli olan güvenlik görevlisi olarak düşünebilirsiniz. Bu cihazlar sayesinde ağınıza sizin belirttiklerinizin dışında kalan hiçbir ağ katılamaz.